Inwestuj z rozwagą — zrozum związane z tym ryzyko

Kontrakty na różnicę (CFD) to instrumenty pochodne, które pozwalają inwestorom spekulować na zmianach wartości danego aktywa, bez konieczności nabywania tego aktywa. Z powodu jego złożoności, handel CFD niesie ze sobą wysoki poziom ryzyka, zwłaszcza dla początkujących inwestorów lub inwestorów bez wystarczającej wiedzy o rynkach.

Poszerzanie wiedzy o rynkach i zrozumienie związanego z inwestycjami ryzyka nie wyeliminuje całkowicie ryzyka związanego z CFD, ale może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji, efektywniejszym zarządzaniu zainwestowanymi środkami oraz wprowadzeniu odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, odwiedź naszą stronę „pierwsze kroki” i załóż konto demonstracyjne do nauki podstaw. Konta demonstracyjne są darmowe i nieograniczone. Zostały one stworzone, aby pomóc Ci w udoskonalaniu zdolności inwestycyjnych lub do przetestowania Twoich strategii w wolnym od ryzyka środowisku.

Jak korzystać z dźwigni dla swojej korzyści

Handel z wykorzystaniem dźwigni umożliwia handlowcom kontrolę pozycji, które przekraczają wartość początkowej inwestycji. Jeśli na przykład zdeponowałeś na koncie 1000 $, handel z dźwignią 1:200 pozwoliłby Ci kontrolować pozycję o wysokości 200 000 $, co zmaksymalizowałoby Twoje zyski, w razie korzystnego rozwoju rynku.

W razie jednak, gdy rozwój rynku obierze niekorzystny kierunek, dźwignia zwiększy swoje straty. Aby zapoznać się z transakcjami z wykorzystaniem dźwigni finansowej, możesz otworzyć bezpłatne konto demonstracyjne i sprawdzić, jaka dźwignia najlepiej będzie pasowała do Twojej strategii.

Kluczowe kwestie dla efektywnego zarządzania rynkiem

Odpowiednie zarządzanie ryzykiem jest istotne w świecie handlu. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić efektywne zarządzanie ryzykiem:
  • Inwestuj środki o takiej wartości, aby w razie niekorzystnego rozwoju rynku być przygotowanym na ich stratę.
  • Inwestuj w wiele aktywów w celu rozłożenia i zmniejszenia ryzyka. Dla przykładu, wielu inwestorów często inwestuje w kontrakty terminowe w celu zarządzania ryzykiem z innych otwartych pozycji.
  • Inwestuj zgodnie ze strategią. Spróbuj powstrzymać się od zawierania transakcji pod wpływem impulsu i zwracaj szczególną uwagę na wydarzenia społeczno-polityczne, a także śledź wskaźniki ekonomiczne, które mogą mieć wpływ na cenę poszczególnych aktywów.
  • Ostrożnie korzystaj ze zleceń typu Stop Loss oraz Take Profit, aby zminimalizować straty.

Aplikacje FxPro Tools

Dostępne do pobrania w

Inwestowanie bezstresowe

Handel na żywo w rzeczywistych warunkach rynkowych może często powodować dużo stresu, szczególnie u początkujących inwestorów. Ceny aktywów zmieniają się w ciągu milisekund, a rynek często rozwija się w trudnym do przewidzenia kierunku.

Pewien poziom stresu podczas inwestowania jest uzasadniony i oczekiwany, zwłaszcza jeśli prowadzi on do bardziej przemyślanych decyzji i bardziej efektywnego zarządzania ryzykiem. Zbyt dużo stresu może jednak wywołać spontaniczne decyzje, które mogłyby zaszkodzić Twojej strategii.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem związanym z handlem jest zmiana swojej strategii w algorytm. Nasz wizualny kreator strategii FxPro Quant, pozwala Ci zautomatyzować handel poprzez zaprogramowanie własnych algorytmów, bez użycia skomplikowanego języka kodowania. Handel algorytmiczny ma wiele korzyści, ponieważ skraca on czas poświęcany na monitorowanie rynku, minimalizuje błędy, zapobiega podejmowaniu transakcji pod wpływem impulsu i zwiększa dokładność transakcji, ponieważ wszystkie obliczenia wykonywane są za pomocą algorytmów.

UP